Niespokojny alfabet/ Typografia Bogdana Żochowskiego, autora m.in. makiety dwutygodnika VIVA!

Bogdan Zochowski_A0_x3

Do 30 października będzie można oglądać wystawę poświęconą twórczości typograficznej Bogdana Żochowskiego. Twórcy m.in. makiety dwutygodnika VIVA!.
Wystawa jest wydarzeniem towarzyszącym międzynarodowej konferencji AtypI Warsaw 2016.
--
Niespokojny alfabet.
Typografia Bogdana Żochowskiego.
Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie,
ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 37/39, Warszawa
--
Ekspozycja stanowi serię cytatów z jego szkicownika oraz z układów literniczych z „Literatury” oraz „Ty i Ja” – magazynów przeznaczonych dla wyrobionego czytelnika, które wyróżniały się nowatorskim układem graficznym. Szkicownik Bogdana Żochowskiego jest nasycony wielką pasją typografa i jego miłością do czerni drukarskiej. Pod kuratelą Macieja Buszewicza i Marka Knapa.
--
Bogdan Żochowski (1936–2006), artysta grafik, twórca pism drukarskich i projektant czasopism. Studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Po obronie dyplomu (1962) razem z żoną Elżbietą stworzyli tandem, który zrewolucjonizował wygląd wielu polskich czasopism. Żyjąc za żelazną kurtyną potrafili zaspokoić głód popkultury jednocześnie bawiąc się konwencją i nadając jej nowe znaczenia.
Bogdan Żochowski zasłynął jako projektant czasopism i gazet jednak nieobce mu były i inne gatunki grafiki użytkowej, np. plakat czy grafika filmowa. Zaprojektował między inny krój Glow Worm dla Mecanormy (1975) a następnie Globe i Globe Square (1979) oraz wyjątkową antykwę bezszeryfową Graph (1984).

Comments are closed.